Yüz Kaslarının İstemsiz Kasılması ve Botoks

Hemifasiyal Spazm (Yüz Kasılmaları) Nedir?

Hemifasiyal spazm yüz kaslarının istemsiz kasılması durumunu tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Hemifasiyal spazm yüzdeki kasları uyaran yüz sinirinden kontrol dışı uyarı ortaya çıkması sonucunda görülmektedir. Peki, yüz sinirindeki (fasiyal sinir) kontrolsüz uyarı çıkışı neden olmaktadır? Bunun en sık nedenlerinden bir tanesi fasiyal sinirin kafa içinde komşu olduğu bir damar tarafından baskı altında olmasıdır. Ancak birçok defa böyle bir neden de ortaya konulamaz. Bu duruma idyopatik yani sebebi bilinmeyen hemifasiyal spazm (yüz kasılması) adı verilmektedir. 

Yüz kaslarının istemsiz kasılması (hemifasiyal spazm)

Yüz Kasılmalarında Hangi Kaslar Etkilenir?

Fasiyal Sinir (yüz siniri) kulak ön kısmından yüze gelir ve yüz kaslarını uyarmak üzere beş farklı dala ayrılır. Bu dallar yüzde bulunan kasları uyararak mimik hareketlerinin ortaya çıkmasını sağlar. İşte bu kaslar fasiyal sinirden gelen kontrol dışı uyarılar nedeniyle kasıldığında kişinin göz çevresi, alın, kaş arası, ağız kenarı ve boyundaki kasları kasılarak birtakım rahatsızlıklara neden olur.

Hemifasiyal spazmda en sık etkilenen kaslar göz çevresindeki kaslardır. Bu kaslar kasıldığında istemsiz olarak göz kapağı kapanır ve kişi gözlerini açamaz hale gelir. Bu durum kişiyi günlük hayatta çok fazla rahatsız eden bir hal alabilir. Bunun yanında yanaktaki ve ağız çevresindeki kaslar da kasıldığında kişinin yüzünde dışarıdan dikkat çekecek bir takım anlamsız ifadelerin ortaya çıkmasına neden olur. 

Hemifasiyal Spazm Tedavisi

Yüz kasılmalarının tedavisinde birtakım ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak hastaların önemli bir kısmında ağızdan alınan ilaç tedavileri etkili olmamaktadır. Hemifasiyal spazm tedavisinde botulinum toksininin (botoks) ayrıcalıklı bir yeri vardır. Botoks yüz ve göz çevresindeki uygun kaslara uygun dozlarda verildiğinde 3-6 ay süre ile kişinin oldukça rahat bir süre geçirmesine imkan verir.

Hemifasiyal Spazm'da Botox Tedavisi
Scroll to Top