Ağrı Mezoterapisi Nedir?

Ağrı mezoterapisi kas-iskelet sistemi ağrılarında kullanılan bir tedavi şeklidir. Özellikle kas spazmlarına bağlı bel, boyun ve sırt ağrıları ile eklem ağrılarında mezoterapi çok etkili sonuçlar vermektedir. Ağrı mezoterapisinde deri içerisine çok ince ve kısa iğnelerle ağrı kesici, kas gevşetici ve lokal anestezik karışımı enjeksiyonlar yapılmaktadır. Deri adeta bir rezervuar gibi bu maddeleri yavaş salınım tarzında ilgili bölgeye salıvermekte ve ilgili bölgede spastik kasın gevşemesine ve ağrıda azalmaya ya da tamamen geçmesine neden olmaktadır.

Ağrı Mezoterapisinin Avantajları Nelerdir?

Ağızdan alınan tabletlerde ya da kas içerisine yapılan enjeksiyonlarda ilacın dozu oldukça yüksektir. Örneğin ağızdan alınan bir tablet mide-barsak sisteminde bir miktar kayba uğramakta, barsaklardan emildikten sonra karaciğere geçmekte ve karaciğerde de işlemden geçtikten sonra sistemik kan dolaşımına girmektedir. İşte tüm bu süreçlerden sonra kanda etkili bir doza ulaşmak için alınması gereken ilaç miktarı fazladır. Ama mezoterapi ile verilen ilaçlar doğrudan ilgili bölgeye uygulandığından daha küçük dozlar kullanılmaktadır. Mezoterapi ile ağrı tedavisinde kullanılan dozun ortalama 60 katı kadar dozda bir ilaç ağızdan tablet olarak alındığında aynı etkiyi göstermektedir. Fazla doz fazla yan etki anlamına gelmektedir. Bu nedenlerle mezoterapi özellikle kas-iskelet sistemi ağrılarında hem etkili hem de güvenli bir tedavi yöntemidir.

Ağrı Mezoterapisi

Ağrı Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Ağrı mezoterapisi genellikle 2-3 gün aralarla en az 3 kez tekrarlanmalıdır. Birçok kişide tek seans sonrası etki hemen başlamaktadır.

Ağrı Mezoterapisi
Scroll to Top