Yüz Kırışıklıkları ve Tedavisi

Botoks Nedir?

Botox Clostridium Botulinum isimli bir bakterinin protein yapısında bir toksinidir. Botox günümüzde en sık olarak yüz estetiğinde mimik hareketleri ile ortaya çıkan kırışıklıkları ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Botox bu işlevini kas gücünde azalmaya neden olarak gerçekleştirmektedir. 

Botox treatment

Yüz Kırışıklıkları ve Botox Uygulaması

Yüzümüzde cilt altında sağ ve sol tarafta simetrik olan çok sayıda kas bulunmaktadır. Bu kaslar alında, göz çevresinde, yanakta, çenede ve boyunda bulunmaktadır. Bu kaslar kasıldığında mimik hareketlerimiz ortaya çıkar ve sürekli tekrarlayan mimik hareketleri yıllar sonunda yüzde kalıcı kırışıklıklar oluşmasına neden olur. Özellikle alın, göz çevresi, dudak ve kaş arası bölgelerde yoğun olarak bu kıvrımlanmalara rastlamak mümkündür. Bu çizgilenmeler hemen herkeste ortaya çıkmasına rağmen bazı kişilerde genetiksel etkiler ve sigara, güneş ışığına yoğun maruziyet gibi çevresel etkilerle daha belirgin hale gelmektedir. İşte bu gibi durumlarda botoxun yüz estetiği anlamında kullanımı öne çıkmaktadır. Botox ilgili kırışıklıklara neden olan kaslara enjekte edildiğinde kaslarda zayıflamaya neden olarak kırışıklıkları azaltır ya da yok eder. 

Botox Uygulaması

Botox’un Etki Süresi

Botoxun etkisi kalıcı değildir ve genellikle 5 ay kadar etki süresi bulunmaktadır. Botoxun etkisinin kalıcı olmaması aslında onu yüz estetiği anlamında kullanmaya imkan sağlayan bir durumdur. Botoxun etkisi geçicidir, yani 5 ay kadar sonra ilgili kaslarda tekrar kasılmalar başlar. Ama botox tekrarlandığında ilerleyen yıllarda yüzde kalıcı kırışıklıkların ortaya çıkması engellenmiş olur. Bu nedenle bazı hastalarımızın ‘botoxun etkisi geçici, bu nedenle yararı olmuyor’ şeklindeki ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır. Yüzünüze botoxu tekrarlayan biçimde yaptırdığınızda hem yapılan 5-6 aylık süreçte kırışıklıklar kaybolur hem de ilerleyen yıllarda kalıcı kırışıklıkların ortaya çıkmasını önlemiş olursunuz.
Botox yüz estetiğinde en çok alın, kaş arası, göz çevresi, dudak ve boyundaki çizgilenmelerde kullanılmaktadır. Bunun yanında kronik migrene bağlı baş ağrılarında, koltuk altı ve el terlemelerinde de botox oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Scroll to Top