Botoks Nedir? Nasıl Yapılır?

Botoks Nedir?

Botoks Clostridium Botulinum isimli bir bakterinin protein yapısında bir toksinidir. Botoks günümüzde en sık olarak yüz estetiğinde mimik hareketleri ile ortaya çıkan kırışıklıkları ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Botoks bu işlevini kas gücünde azalmaya neden olarak gerçekleştirmektedir. 

Botoks Uygulaması

Yüz Kırışıklıkları ve Botoks Uygulaması

Yüzümüzde cilt altında sağ ve sol tarafta simetrik olan çok sayıda kas bulunmaktadır. Bu kaslar alında, göz çevresinde, yanakta, çenede ve boyunda bulunmaktadır. Bu kaslar kasıldığında mimik hareketlerimiz ortaya çıkar ve sürekli tekrarlayan mimik hareketleri yıllar sonunda yüzde kalıcı kırışıklıklar oluşmasına neden olur. Özellikle alın, göz çevresi, dudak ve kaş arası bölgelerde yoğun olarak bu kıvrımlanmalara rastlamak mümkündür. Bu çizgilenmeler hemen herkeste ortaya çıkmasına rağmen bazı kişilerde genetik etkiler ve sigara, güneş ışığına yoğun maruziyet gibi çevresel etkilerle daha belirgin hale gelmektedir. İşte bu gibi durumlarda botoksun yüz estetiği anlamında kullanımı öne çıkmaktadır. Botoks ilgili kırışıklıklara neden olan kaslara enjekte edildiğinde kaslarda zayıflamaya neden olarak kırışıklıkları azaltır ya da yok eder. 

Botoks Etki Süresi

Botoksun etkisi kalıcı değildir ve genellikle 5-6 ay kadar etki süresi bulunmaktadır. Botoksun etkisinin kalıcı olmaması aslında onu yüz estetiği anlamında kullanmaya imkan sağlayan bir durumdur. Botoksun etkisi geçicidir, yani 5 ay kadar sonra ilgili kaslarda tekrar kasılmalar başlar. Ama botoks tekrarlandığında ilerleyen yıllarda yüzde kalıcı kırışıklıkların ortaya çıkması engellenmiş olur. Bu nedenle bazı hastalarımızın ‘botoksun etkisi geçici, bu nedenle yararı olmuyor’ şeklindeki ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır.

Yüzünüze botoksu tekrarlayan biçimde yaptırdığınızda hem yapılan 5-6 aylık süreçte kırışıklıklar kaybolur hem de ilerleyen yıllarda kalıcı kırışıklıkların ortaya çıkmasını önlemiş olursunuz.
Botoks yüz estetiğinde en çok alın, kaş arası, göz çevresi, dudak ve boyundaki çizgilenmelerde kullanılmaktadır. Bunun yanında kronik migrene bağlı baş ağrılarında, koltuk altı ve el terlemelerinde de botoks oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Scroll to Top