PLEXR PLAZMA TERAPİ

Genetik faktörler, yaşlanma, ultraviyole ışınları gibi faktörlerin etkisiyle yaşla birlikte göz kapağı ve göz çevresi ciltte gevşeme ve cilt fazlalığı oluşabilmektedir.  Bu süreç aslında hemen herkeste ortaya çıkmakta, ancak bazı kişilerde daha belirgin bir hal almaktadır. Özellikle üst göz kapağındaki cilt fazlalığı göz kapağında ağırlık etkisiyle bir düşüklüğe neden olabilmekte ve hatta ilerlemiş kişilerde üst göz kapağından aşağı doğru sarkarak kişinin görme alanını bile kapatmaktadır.

plexr plazma

Göz Kapak Düşüklüğünün Tedavisi

Yukarıda bahsedilen tarzdaki göz kapak düşüklüğünde temel olarak iki tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ameliyatla olan yöntem, diğer ise ameliyatsız yöntemdir. Ameliyatlı olan yöntemde fazla olan cilt cerrahi olarak çıkarılır. Bu yöntemde bir miktar yağ da alınarak göz kapağındaki şişlik ortadan kaldırılabilir. Göz kapağına çok küçük dikişler atılır ve 2-3 hafta sonra bu dikişler alınır. Dikiş izi uzun dönemde fark edilmez hale gelir. 

Plexr Yöntemi

Plexr yöntemi adı verilen ameliyatsız göz kapak düşüklüğü tedavisinde maddenin dördüncü hali olarak bilinen plazma kullanılır. Bu yöntemde plexr cihazının ucuna gelen yüksek enerji havadaki azot gazını ve su buharını plazma enerjisine dönüştürür. Ortaya çıkan plazma enerjisi ise sorunlu olan cildi uzaklaştırır.

Etkisi Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Plexr tedavisinin etkisi hemen ortaya çıkmaya başlar. Buharlaşan cildin yerini hemen sağlıklı cilt dokusu doldurmaya başlar. Bunun yanında ciltte sıkılaşma ortaya çıkar.

Plexr Tedavisi Ağrılı Mıdır?

Plexr Tedavisi ağrılı bir yöntem değildir. İşlem öncesinde uygulama yapılacak bölgeye 20-30 dakika süre ile uygulanan anestezik kremlerle hemen hiç ağrı hissedilmez.

Plexr Uygulama Alanları

  • Üst ve alt göz kapağı kırışıklıkları,
  • Göz çevresindeki kaz ayakları,
  • Dudak üstü çizgi ve kırışıklıklar,
  • Akneler ve akne nedeni ile oluşmuş cilt lekeleri,
  • Ciltteki kabarık lezyonlar,
  • Siğil ve et benleri,
  • Ameliyat izleri, kesi izleri ya da yara izleri,
  • Karın bölgesindeki çatlaklar

Plexr Tedavisinden Sonra Ne Yapılmalıdır?

Plexr Tedavisinden sonra uygulama yapılan bölgenin ilk 7-10 gün içinde ultraviyole ışınlarından korunması önemlidir. Bu amaçla uygulamadan sonra ultraviyole koruması olan likit fondöten ile uygulama bölgesi iyice kapatılır. İlk 7-10 gün boyunca fondöten ile kapatılma durumuna dikkat edilmelidir. Plexr tedavisi sonrasında işlem uygulanan bölgede cilt kabuklanır ve dökülmeye başlar. Burada önemli olan bu kabukların kişi tarafınca alınmaması ve kendiliğinden dökülmesinin beklenmesidir. Bu süre zarfında ilgili bölgenin temizliği için saf sabunlar (zeytinyağlı sabun gibi) ve bebek şampuanları kullanılabilir. Dökülen cildin yerini pembe renkli yeni cilt dokusu alır. 

Doç.Dr. Fatih Çakır Gündoğan’ın Web Sayfasında Plexr Tedavisi Hakkında Bilgi Almak için tıklayınız.

Scroll to Top