Örümcek Ağı Estetiği

Örümcek Ağı Estetiği Nedir?

Yaşa bağlı olarak ve özellikle 35 yaşından sonra yüzde ve boyunda yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Bu yaşlanma belirtilerini başlıca iki başlık altında inceleyebiliriz. İlk olarak cilt altında bulunan yağ dokusunun miktarı azalır ve bu da derinin yaslanacağı yastık görevini iyi yapamamasına neden olur. Yer çekiminin etkiyle de yastıkçık olmadığı için deride aşağı doğru bir sarkma olur. İkinci olarak ciltte elastin ve kollajen miktarının azalmasına bağlı olarak derinin esnekliği azalır ve kırışıklıklar ortaya çıkmaya başlar. İşte örümcek ağı diye bilinen yöntem derideki kollajen ve elastin liflerinin miktarını artırmaya yönelik bir uygulamadır.

Örümcek Ağı Nasıl Etki Gösterir?

Örümcek ağı uygulamasında deri altına birtakım organik iplikçikler bir örümcek ağını andıracak şekilde küçük iğnelerle yerleştirilir. Yerleştirilen organik iplikler zamanla erimeye başlar ve bu iplikçiklere karşı deride yenilenme reaksiyonu ortaya çıkar. Bu yenilenme reaksiyonu sonucunda derideki elastin ve kollajen üretimi artar. Artan elastin ve kollajen deride sıkılaşma sağlar ve derinin esnekliği artar.
Örümcek ağında kullanılan iplikçiklerin erime süresi iplikçiklerin tipine göre 3 ay ile 6 ay arasında değişmektedir. Derideki etki 1-1,5 ay sonra ortaya çıkar ve etkinin artması 3-4 aya kadar artarak devam eder. Genel olarak örümcek ağına bağlı deride ortaya çıkan esneklik ve sıkılaşmanın etkisinin 2-4 yıl sürdüğü söylenebilir. Bu süreler yaklaşık süreler olup kişiler arası yaş, genel sağlık durumu, cildin durumu ve kişiler arası metabolik hız farklılıkları etki süresini de değiştirmektedir.

ip ile yüz germe

Uygulama Nasıl Yapılır?

Örümcek ağı işlemi hastayı çok rahatsız eden çok ağrılı bir işlem değildir. Önce yüz antiseptik solüsyonlarla temizlenir. Daha sonra örümcek ağının uygulanacağı bölgeye anestezik kremler uygulanır. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra içinde iplikçikler bulunan ince iğnelerle deri altına girilerek iplikçikler uygun derinliğe ve pozisyona bırakılırlar. Daha sonra iğneler deriden çıkarılır.

ip ile yüz germe

Örümcek Ağı Riskli Bir Uygulama Mıdır?

Örümcek ağı uygulaması riskleri düşük olan bir uygulamadır. Uygulama bölgesinde deri içinde kanamaya bağlı olarak morarma olabilir ancak bunlar genellikle birkaç gün içinde hızla kaybolurlar.

Scroll to Top

Önemli Bilgilendirme

Kliniğimizde BOTOKS, DOLGU ve MEZOTERAPİ uygulamalarını yapıyoruz.

Şu anda okuduğunuz sayfadaki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olup kliniğimizde uygulamıyoruz.